LWO NIEUWS WBM NR 2 2004



Brand of weg
De brandweernormen rukken op. Vanuit het hele land blijken woonboten opeens brandgevoeliger dan vroeger en probeert de overheid ons, met de beste bedoelingen ongetwijfeld, te redden. Hoewel, in Heemstede probeert de burgemeester woonschepen die al dertig jaar op dezelfde plek liggen weg te jagen omdat er bij een schip brand uitbrak (door de bewoners zelf geblust) in een aggregaat aan de wal. De brandweer kon de schepen niet bereiken dus moeten de woonschepen weg. In andere steden duikt op dat schepen 5 meter uit elkaar moeten liggen om elkaar niet aan te kunnen steken. Ook zien wij normen van de wal bouwbesluiten ingevuld voor woonschepen. 16 pagina's ontoepasbare onzin, maar hoofdzakelijk voor nieuwbouw. Meestal komt er op de proppen dat er tussen woonschepen een afstand van 5 meter wordt geadviseerd om brandoverslag vertraging van een half uur te kunnen bereiken. Deze afstand komt uit de NEN norm: Bepalingen van de weerstand tegen branddoorslag en brandoverslag tussen ruimten". Zij is onderdeel van een rekenformule om te bepalen hoe een half uur vertraging van brandoverslag kan worden uitgerekend. In de praktijk is een halve centimeter dikke brandwerende plaat tussen houten skeletbouw voldoende om die vertraging te bewerkstelligen. Bij het bepalen van de afstand tussen woonboten moet dus per individuele boot worden bekeken wat de uitkomst van combinatie materiaal en rekensom is om een advies te kunnen geven. De keer dat met een brandweer preventieteam (en LWO) werd gekeken in Amsterdam naar de werkelijke situatie bij een honderdtal schepen bleek dat bij 95 % van de liggende woonschepen er geen probleem was. Bij 5 % moest misschien nog worden nagedacht omdat van buiten af niet kon worden vastgesteld wat het materiaal was van de wanden bij de boten.Na een bezwaarprocedure met hulp van de LWO en nadenken en intern advies werd in Zaandam de 5 meter afstandsnorm uit de Verordening geadviseerd. Hoedt u dus voor de 5 meter als afstandsadvies en vraag door naar de echte rekensom voor brandoverslag vertraging tussen individuele woonboten.


Jaarvergadering besluiten
De jaarvergadering van de vereniging op 7 maart besloot om de lidmaatschapsprijs te verhogen met de inflatiecorrectie voor dit komende jaar. Ons bestuurslid, Wim Heuvelman werd herbenoemd. De prioriteiten voor 2004 werden overgenomen. Liggeld verhogingen worden door een aantal krap bij kas zittende overheden voorgesteld met percentages die de huurverhogingen voor het wonen op de wal enorm overschrijden. Waterschappen, Gemeenten en Domeinen proberen de dempende werking van de publiekrechtelijke heffing op precario basis ex art 229 gemeentewet te omzeilen en misbruik te maken van het gebrek aan huurprijsbescherming voor ligplaatsen. Verhogingen van 500 % of meer moeten wij bevechten met de getroffenen.

De Website van de LWO moet worden uitgebreid en geactualiseerd. Het is ook een middel om de onwetendheid van ambtelijk Nederland ongedaan te maken. Gezien de piekbezoeken in de ochtend vermoeden wij dat vele ambtenaren onze Website gebruiken om op gang te komen.

De voorzitter kondigde aan per 2005 zijn functie neer te leggen. Tijdgebrek slaat vele wonden, hopelijk worden ze geheeld door dezelfde tijd.

Verder moet er worden nagedacht over de LWO als vereniging en de SUWP als stichting.



Belt u maar
Ondanks onze verwoede pogingen om ons KPN Telecom apparaat te laten doen waarvoor het ons verkocht is blijkt dat het af en toe niet lukt. Omdat het oppikken van ingesproken berichten tot gedoe leidt - onjuiste of onverstaanbare of afgebroken telefoonnummers- verzoeken wij leden administratie gegevens, mutaties etc vooral schriftelijk door te geven.


Contributie
Een groot aantal leden heeft de acceptgiro's voor het lidmaatschap ingevuld en verstuurd waardoor wij weer een jaar verder kunnen. Als het u nog niet is gelukt om uw lidmaatschap te betalen vragen wij u met dringende vriendelijkheid het alsnog te doen.

Het versturen van herinneringen kost geld en moeite. Beiden zijn beter te besteden aan echte woonbotenzaken.